Antivirus - ochrana zaměstnanosti během epidemie

Dne 19. března schválila vláda návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové nazvaný Antivirus, který tak bude klíčovým nástrojem vlády pro ochranu zaměstnanosti v době Koronaviru (epidemie COVID-19). Stát by tak měl být schopen prostřednictvím Antiviru kompenzovat ztráty zaměstnavatelů v souvislosti s vyplácením mezd zaměstnancům, ať už z důvodu na straně zaměstnance nebo zaměstnavatele. Vyplácení bude prováděno přes úřady práce v ČR a aktuálně stát počítá s částkou vyčleněnou na Antivir ve výši 1,2 miliardy Kč.

Schváleno bylo: (aktualizace k 30.3.2020)

  • V případě karantény zaměstnance: Zaměstnanci bude po dobu 14 dnů vypláceno min. 60% průměrného vyměřovacího základu. Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 100% vyplacené náhrady mzdy.
  • Nemožnost přidělit zaměstnanci práci z důvodu povinnosti uzavřít provoz: Zaměstnanci bude vyplácena náhrada mzdy nebo platu ve výši 100%. Zaměstnavateli bude poskytnuta náhrada ve výši 80% vyplacené mzdy, v max. výši 24.800 Kč měsíčně. 
  • Nemožnost přidělit zaměstnanci práci z důvodu karantény či péče o dítě u většiny zaměstnanců: Zaměstnanci bude vyplácena náhrada mzdy nebo platu ve výši 100%. Zaměstnavateli bude poskytnuta náhrada ve výši 80% vyplacené mzdy, v max. výši 24.800 Kč měsíčně.
  • Omezení dostupnosti vstupů (suroviny, výrobky, služby): Zaměstnanci bude vyplácena náhrada mzdy nebo platu ve výši 80%. Zaměstnavateli bude poskytnuta náhrada ve výši 50% vyplacené mzdy, v max. výši  12.400 Kč měsíčně.
  • Omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech firmy: Zaměstnanci bude vyplácena náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60%. Zaměstavteli bude poskytnuta náhrada ve výši 50% vyplacené mzdy. V max. výši 9 300 Kč měsíčně.
  • Pro OSVČ: Odpuštění minimálních záloh na sociální pojištění od března 2020 na 6 měsíců a možnost využít dávky mimořádné okamžité pomoci.

Jak říká sama paní ministryně "Cílem je, aby kvůli současné situaci nikdo nepřišel o práci. Aby firmy nemusely propouštět a aby občané věděli, že se na stát mohou spolehnout.", my (věříme že i vy), projekt Antivirus vítáme a věříme, že v jeho rámci se tak uleví spousta jednotlivcům i společnostem. O jeho dalším vývoji Vás budeme informovat. 

Není Vám něco jasné? Nebojte se zeptat!

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.