Odklad splátky hypotéky a úvěrů

Kdo židli má, ten bydlí. To víme od pradávna, ale problém nastává, co když nevíme kam s tou židlí? 

Právě z tohoto a i jiných, (ovšem) méně vážných důvodů má většina z nás bydlení financované formou hypotečního úvěru. Co ale dělat v mimořádné situaci jako je ta, jež právě žijeme? Co když jsme se ne vlastní vinou dostali do výpadku příjmu, ať už úplného nebo částečného? O bydlení rozhodně přijít nemusíte.

Tzv. "hypoteční prázdniny" byly doporučeny všem bankám Českou bankovní asociací a to jako nástroj na zmírnění negativních následků vzniklých na základě opatřeních proti šíření Koronaviru. K hypotečním prázdninám se vyjadřovala většina velkých bank a většina se jich také připojila. Banky se shodly, že v tak těžkých životních obdobích je na místě klienty podržet.

AKTUALIZACE K 22.4.2020

Od 17. 4. 2020 je účinný zákon č. 177/2020 Sb., který zavádí tzv. ochrannou dobu neboli odklad splátek hypotečních úvěrů sjednaných a čerpaných před 26. březnem 2020. Odklad splátek není automatický a je nutné oznámit bance jeho využití. Ochranná doba začíná běžet od 1. dne měsíce následujícího po oznámení, je proto vhodné zvážit podání žádosti ještě před koncem měsíce. Konec ochranné doby je stanoven na 31. října 2020, lze požádat i o kratší dobu, a to do 31. července 2020.

Během ochranné doby je odložena splátková povinnost. Bance ale vzniká právo na smluvní úrok. V případě fyzických osob tento úrok nesmí převyšovat zákonný úrok z prodlení. U fyzických osob nastane splatnost úroků vzniklých během ochranné doby až po splnění všech odložených peněžitých dluhů.

Pokud jste již dříve požádali o dobrovolné hypoteční prázdniny, využitím ochranné doby je původní dohoda nahrazena zákonnou úpravou. Odklad splátek vzniklých před touto přeměnou se bude řídit původní dohodou.

Způsob, jakým se má oznámit využití odkladu je ponechán na bance. Ta musí určit alespoň jeden snadno přístupný způsob s využitím prostředků komunikace na dálku. Pokud tak neurčí, lze učinit jakýmkoli způsobem, který lze bankou zaznamenat.

Seznam vybraných bank s odkazy na způsob oznámení o využití ochranné doby:

AirBank - prostřednictvím formuláře na stránkách, nebo na email: odkladsplatek@airbank.cz

Creditas - emailem na: hypotecni@creditas.cz nebo v internetovém bankovnictví

Česká spořitelna - online přímo na stránkách

ČSOB - online přes internetové bankovnictví. Pomoc nabízí i chatbox přímo na stránkách

EquaBank - prostřednictvím emailu na: klientske.centrum@equabank.cz

FioBanka - čeká se na postup

Hypoteční banka - prostřednictvím formuláře na stránkách

Komerční banka - prostřednictvím formuláře na stránkách

mBank - čeká se na postup

Moneta - prostřednictvím formuláře na stránkách

Raiffeisenbank - prostřednictvím formuláře na stránkách

Sperbank - vyplněním formuláře a zasláním na ecl@sperbank.cz

UniCreditbank - vyplněním formuláře na stránkách

Wüstenrot - emailem na kontakt@wuestenrot.cz

Potřebujete pomoci s úvěrovou smlouvou?

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.