Živnost - přerušení, nebo pozastavení během karantény

Pracujete na živnost, kdy pracujete pouze pro jednoho "zaměstnavatele", z důvodu uzavření provozovny přicházíte o klienty, nebo vlivem okolností nejste schopni dokončit nasmlouvané zakázky?

V rámci živnosti i bez ohledu na příjem nyní nemusíte hradit minimální zálohovou částku zdravotního a sociálního pojištění. Zálohovou částku patrně nebudete muset doplatit po podání daňového přiznání za rok 2020 a pokud bude Váš odvod vyšší, než je minimální záloha, můžete si minimální zálohu odečíst. V případě přerušení nebo zrušení živnosti byste mohli přijít o státní podporu a proto se obecně, alespoň v době nouzového stavu, nedoporučuje.  

Přerušení živnosti

Můžete udělat na každém živnostenském úřadě na vámi zvolenou dobu. Lepší je zvolit dobu delší, neboť v budoucnu můžete na základě svého rozhodnutí živnost opět obnovit a nejste vázáni původní vybranou dobou. Sebou si vezměte občanský průkaz.

Závazky z živnosti

Máte-li sjednány objednávky, které z důvodu pozastavení živnosti nebudete schopni splnit, je vhodné jednat s Vašimi smluvními partnery, případě nám dát prostudovat smlouvy, zda by bylo možné využít ustanovení o mimořádných změnách okolností a od smlouvy bez sankce odstoupit.

Vzorové dokumenty, které by se Vám mohly hodit. Při kliknutí na tlačítku se Vám stáhne nejen vzor, ale i návod na použití. Krátké shrnutí jednotlivým smluv najdete i v kategorii VZORY SMLUV


Máte nějaký další dotaz? Klidně se zeptejte!

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.